Zmiany w ustawie deweloperskiej rekomendowane przez UOKiK

16 stycznia 2018


Polecamy ciekawą wypowiedź Pani Mecenas Magdaleny Stępień dla portalu RynekPierwotny.pl odnoszącą się do rekomendowanych przez UOKiK zmian w ustawie deweloperskiej.

https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/uokik-planuje-zmiany-w-ustawie-deweloperskiej-co-moze-sie-zmienic/9590/

Magdalena Stępień, radca prawny w Turcza Kancelaria Radców Prawnych, obsługa prawna Duda Development

„Proponowane zmiany po części należy ocenić pozytywnie, ponieważ są one częściowo zbieżne z praktyką obrotu na rynku pierwotnym. Deweloperzy, pomimo braku regulacji ustawowej, i tak często stosują rozwiązania zabezpieczające nabywców proponowane przez UOKiK. Przykładem może być wpłata opłaty rezerwacyjnej na rachunek powierniczy, uzależnienie wypłat z otwartych rachunków powierniczych od weryfikacji przez bank postępu robót czy wprowadzenie w umowie deweloperskiej postanowień zapewniających bezciężarowe odłączenie nabywanego lokalu czy domu po zapłacie całkowitej ceny sprzedaży.

Należy jednak zwrócić uwagę, że pomysł likwidacji otwartych rachunków powierniczych bez dodatkowych zabezpieczeń, wobec powszechności stosowania tej formy zabezpieczenia przez deweloperów, skutkować może wzrostem kosztów inwestycji, co docelowo może z kolei oznaczać wyższe ceny oferowanych lokali, a w konsekwencji odbić się na konsumentach, tj. nabywcach lokali i domów z rynku pierwotnego.

Na tym etapie prac – znając jedynie założenia projektu ustawy – trudno jednak ustosunkować się szczegółowo do proponowanych zmian. Analizie należy poddać projekt ustawy nowelizującej, po jego przygotowaniu przez UOKiK.”

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

AKTUALNOŚCI

Roszczenia z tytułu najmu pojazdu zastępczego

Roszczenia z tytułu najmu pojazdu zastępczego

KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA AUTOMOTIVEAutor artykułu:Właściciel pojazdu mechanicznego, uszkodzonego w wypadku lub, czy kolizji, co do zasady, ma prawo do zwrotu kosztów wynajmu pojazdu zastępczego....

 

HOW CAN WE HELP YOU?

CONTACT


 

 

KONTAKT


 

  Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radców Prawnych Marek Turcza z siedzibą w Poznaniu (60-278), ul. Palacza 144, REGON: 120119490, NIP: 9451892838. Informacje w przedmiocie warunków i zasad ochrony danych osobowych znajdują się na stronie https://turcza.com.pl/odo/.">https://turcza.com.pl/odo/.

   

   

  Turcza Kancelaria Radców Prawnych

  NIP: 945-189-28-38

  Oddział Poznań
  ul. Grunwaldzka 52, 60-311 Poznań
  tel.: +48 61 666 37 60
  fax: +48 61 666 37 59
  email: kancelaria@turcza.com.pl
  Oddział Leszno
  ul. Niepodległości 49, 64-100 Leszno
  tel.: +48 61 666 37 60
  fax: +48 61 666 37 59
  email: kancelaria@turcza.com.pl

  Find us: