KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA

AUTOMOTIVE

Będzie można zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne oraz czasowo wycofać z ruchu samochód osobowy

27/08/2021

Autor artykułu:

Marta Rabe-Kozłowska

Marta Rabe-Kozłowska

Radca Prawny

Mec. Marta Rabe-Kozłowska jest specjalistką z zakresu prawa spółek handlowych, prawa gospodarczego, prawa cywilnego, ochrony danych osobowych oraz Legal English.

Nowa ustawa z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw wprowadziła ważne dla posiadaczy pojazdów mechanicznych zmiany w kodeksie drogowym, mających na celu obniżenie kosztów rejestracji pojazdów oraz kosztów obowiązkowego ubezpieczenia OC w przypadku pojazdów, które uległy uszkodzeniu i nie są użytkowane przez dłuższy okres czasu.
Nowe rozwiązania wejdą w życie z dniem 31 stycznia 2022 roku. Od tego dnia będzie można zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu oraz czasowo wycofać z ruchu samochód osobowy.

Zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu

Zgodnie z art. 1a Ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. (Dz.U.2021.0.450) składający wniosek o rejestrację pojazdu może wnioskować o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, w tym tablic (tablicy) rejestracyjnych, jeżeli pojazd był już zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiada tablice (tablicę) rejestracyjne zgodne z przepisami wydanymi na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. a oraz utrzymane w należytym stanie i czytelne. W takim przypadku starosta, dokonując rejestracji pojazdu, wydaje decyzję o rejestracji pojazdu i dowód rejestracyjny oraz dokonuje legalizacji dotychczasowych tablic (tablicy) rejestracyjnych. (…).

Zatem jeżeli nowy właściciel pojazdu wyraża chęć zachowania tablic rejestracyjnych, które pojazd posiadał już w momencie jego zakupu, wystarczy że złoży odpowiedni wniosek, tym samym oszczędzając na kosztach zakupu nowych tablic.

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu

Ww. ustawa rozszerza dotychczasowy katalog pojazdów, które mogły być wycofane czasowo z ruchu, o samochody osobowe. Obecnie czasowo można wycofać z ruchu jedynie samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy. Czasowe wycofanie ma na celu oszczędność właścicieli takich pojazdów na kosztach obowiązkowego ubezpieczenia OC. Należy jednak pamiętać, iż dotyczy to jedynie pojazdów uszkodzonych i to tylko w przypadku, kiedy uszkodzone zostały zasadnicze elementy nośne konstrukcji. Taki pojazd będzie można wycofać z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy. Aby dokonać ponownego czasowego wycofania z ruchu konieczne jest upłynięcie okresu trzech lat od poprzedniego wycofania.

W celu przywrócenia pojazdu do ruchu niezbędne jest wykonanie powtórnych badań technicznych, niezależnie od tego, czy auto wcześniej miało przegląd, czy też nie.

Więcej artykułów:

Roszczenia z tytułu najmu pojazdu zastępczego

Roszczenia z tytułu najmu pojazdu zastępczego

KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA AUTOMOTIVEAutor artykułu:Właściciel pojazdu mechanicznego, uszkodzonego w wypadku lub, czy kolizji, co do zasady, ma prawo do zwrotu kosztów wynajmu pojazdu zastępczego. Uprawnienie to kształtuje się w różny sposób, w zależności od faktu czy...

Konfiskata pojazdu za przekroczenie prędkości we Francji

Konfiskata pojazdu za przekroczenie prędkości we Francji

KOMPLEKSOWA OBSŁUGA PRAWNA AUTOMOTIVEAutor artykułu:Otrzymaliśmy od widza na naszym kanale na YouTube następujące pytanie: Czy przekraczając prędkość we Francji, o ponad 50 kmh na autostradzie, może zostać dokonana konfiskata pojazdu, jeżeli pojazd jest zarejestrowany...

KONTAKT

formularz kontaktowy

  Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radców Prawnych Marek Turcza z siedzibą w Poznaniu (60-347), ul. Grochowska 56, REGON: 120119490, NIP: 9451892838. Informacje w przedmiocie warunków i zasad ochrony danych osobowych znajdują się na stronie https://turcza.com.pl/odo/.

   

  TURCZA Kancelaria Radców Prawnych

  NIP: 945-189-28-38

  Telefon: +48 61 666 37 60

  FAX: +48 61 666 37 59

  E-mail: kancelaria@turcza.com.pl

  Oddział Poznań

  ul. Palacza 144
  60-278 Poznań

  Oddział Leszno

  ul. Niepodległości 49
  64-100 Leszno

  znajdź nas

  TURCZA Kancelaria Radców Prawnych

  ul. Grochowska 56
  60-347 Poznań

  NIP: 945-189-28-38

  Telefon: +48 61 666 37 60
  FAX: +48 61 666 37 59
  E-mail: kancelaria@turcza.com.pl

  Godziny otwarcia: od pon do pt - 8.30-16.30

   

  O kancelarii

  Zespół Kancelarii TURCZA składa się z radców prawnych i adwokatów o zróżnicowanym i bogatym doświadczeniu zawodowym. Biznesowi klienci otrzymują merytoryczne wsparcie niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa i jego zasięgu działania. Kancelaria zapewnia opiekę prawną wykraczającą poza granice kraju za sprawą aktywnej współpracy w ramach międzynarodowej organizacji The Law Firm Network.

  Copyright © 2022 TURCZA Kancelaria Radców Prawnych. All rights reserved.